Radnja ovog kratkog romana nominiranog za prestižnu književnu nagradu August odvija se u jednom stanu u Stockholmu, u kojem djevojčica Ellen, koja odbija govoriti, živi sa svojim gnjevnim i frustriranim bratom i distanciranom i narcisoidnom majkom.
U romanu Dobrodošli u Ameriku upoznajemo obitelj na rubu sloma. Jedanaestogodišnja djevojčica Ellen prestala je govoriti, suočivši svoju disfunkcionalnu obitelj s ekstremnom i bolnom verzijom odbijanja komunikacije. Jednog dana po povratku iz škole djevojčica vidi pokojnog oca kako sjedi na njezinu krevetu. Ellen je uvjerena da je ona ubila oca jer se neprestano molila za njegovu smrt. Ellenin duševno bolestan otac bio je neko vrijeme zatvoren na psihijatriji i moguće je da je prije toga pokušao ubiti obitelj plinom. Ellenin je brat gnjevan i frustriran, a majka distancirana i narcisoidna. U tom kontekstu Ellenina šutnja predstavlja zaštitni oklop protiv odrastanja i odraslih koje ona povezuje s boli. „Mi smo svijetla obitelj“, ponavlja njezina majka po tko zna koji put, no djevojčičino crnilo prodire ispod vrata njezine spavaće sobe i ispunjava čitavu kuću. U tekstu prevladava suzdržanost i ambigvitet, bilo da je riječ o nasilju koje je Ellen pretrpjela ili o istinitosti njezinih tvrdnji.
„Riječ je o napetom i sažetom prikazu obiteljskih odnosa i o tome kako je teško pomiriti idealnu sliku obitelji s njezinim puno kaotičnijim verzijama u stvarnosti. Intenzivan roman koji evocira ledeni očaj Bergmanovih filmova.“
– Kirkus
„Što prolazi kroz glavu jedanaestogodišnjoj djevojčici koja se nakon očeve smrti povlači u sebe i prestaje govoriti, čak i pred onima koji su joj najbliži. Dezorijentirana, djevojčica je rastrzana između osjećaja krivnje – bojala se svog nasilnog oca i željela mu je smrt – i nadiruće praznine koju ne može ničim ispuniti. Za ljude oko sebe ona postaje neka vrsta crne kutije koja sve snima i bilježi. Napetost raste, obitelj je na rubu sloma. Roman Linde Knausgård može se usporediti s etidom: osnovna tema beskrajno se varira i sa svakom novom varijacijom poprima neočekivani oblik. Briljantno.“
– Le Monde
„Snažna psihološka komorna drama o nijemoj djevojčici i njezinoj disfunkcionalnoj obitelji – empatična, minimalistička, koncizna i veoma suptilna proza dijelom bazirana na autoričinom djetinjstvu.“
– Spiegel
„Roman Dobrodošli u Ameriku, nominiran za prestižnu švedsku književnu nagradu August, odlikuje se minimalističkim stilom i sažetim rečenicama nabijenima napetošću i emocijama. U tekstu prevladava suzdržanost i ambigvitet, bilo da je rije o nasilju koje je Ellen pretrpjela ili o istinitosti njezinih tvrdnji.“
– Vanity Fair