Nagrada Man Booker 2018.
Nagrada National Book Critics Circle Award 2018.
Nagrada International Dublin Literary Award 2020.
Priča o nelagodi i tjeskobi kroz koje prolazi djevojka koju seksualno uznemirava stariji, društveno utjecajan muškarac poznat pod nadimkom „Mljekar“.
U neimenovanom gradu neimenovane zemlje neimenovana protagonistica hoda ulicom čitajući knjige. I tako svakog dana, bila kiša ili sunce, pucnjava ili bombardiranje, bili nemiri ili neredi, gradom prolazi udubljena u svijet devetnaestog stoljeća jer s knjigama dvadesetog, zbog averzije prema stoljeću samom, ne želi imati posla. U romanu se konkretni prostorni i vremenski okviri ne spominju, ali pažljivim čitanjem između redaka postaje jasno da se radnja odvija 1970-ih godina u gradu nalik Belfastu za vrijeme Sjevernoirskog sukoba. Kad osamnaestogodišnju čitateljicu spazi četrdesetjednogodišnji oženjeni politički disident i nedvosmisleno izloži svoje namjere, osamnaestogodišnjakinja vrlo brzo iskusi razornu moć trača i strvinarski neumoljivu svijest kolektiva, koji s oduševljenjem napuhuje natruhe nepostojeće priče. Klaustrofobična zajednica toliko uvjerljivo gradi svoj narativ da je čak i majci teško povjerovati u nedužnost kćeri.
„Priča o brutalnosti, seksualnoj opresiji i otporu prožeta jetkim humorom.“
– The Times
„Roman o odrastanju u opresivnoj atmosferi predrasuda, sumnjičenja, zastrašivanja i ogovaranja prožet crnim humorom. Osuđujući portret kulture silovanja i tlačiteljskog odnosa prema ženama.“
– Guardian
„Crpeći iz iskustva života u Belfastu u doba Sjevernoirskog sukoba kako bi prikazala svijet koji dopušta pojedincima da zlorabe moć koju im je povjerila zajednica, Anna Burns prikazuje univerzalno iskustvo društva u kriznoj situaciji.“
– Iz obrazloženja žirija nagrade Man Booker
„U gustoj prozi ispisanoj tehnikom struje svijesti razlaže se stanje uma mlade djevojke koja nastoji živjeti svoj život i pritom izbjeći neželjena udvaranja, popratne tračeve i opasnosti koje donosi vrijeme političke napetosti i sukoba. Anna Burns istražuje elementarne sastavnice društvenog ugleda, kako ga pojedinac stječe, održava i gubi te gdje su granice i koji je domet kolektivnog zaborava.“
– The Telegraph
„Uza sve usporedbe sa Sterneom i Beckettom, Mljekar ima vlastitu energiju, vlastiti glas. Iako je roman smješten u Sjevernu Irsku 1970-ih, navodi na pomisao na druge režime i njihov utjecaj: staljinističku Rusiju, talibane, srednjovjekovni lov na vještice, pokret #MeToo. Unatoč nadrealnoj atmosferi, sve u ovom romanu odzvanja realnošću.“
– Guardian
„Naratorica u romanu ne narušava status quo političnošću, herojstvom ili silovitim opozicionarstvom, nego time što je originalna, duhovita, razoružavajuće otkvačena i jedinstvena – naprosto drukčija. Isto se može reći i o ovoj knjizi.“
– Irish Times