Zidovi pamte

 27,50

CIJENA s uključenim PDV-om
Količina
Kupovinom 1 knjige ostvarujete 2 nagradna boda
Opis

Putujući Istrom, prolazeći gradovima i selima, pažljivi prolaznik može primijetiti mnoge zapise na zidovima, natpise i simbole ispisane pretežno crvenom bojom, koji se mogu uočiti na oronulim pročeljima starih istarskih kuća. Neki od tih natpisa i simbola su fragmentirani, dok drugi natpisi, čija se boja s vremenom isprala i stopila sa starim fasadama, nalikuju blijedim i jedva vidljivim tragovima prošlosti. S druge pak strane, velika količina ovih zidnih natpisa je dobro očuvana, gotovo pa i netaknuta, a njihove su poruke još uvijek vidljive i čitljive u cijelosti. Promatrajući i čitajući ove naoko neobične zapise, na prvi je pogled odmah jasno da oni slave i prizivaju Jugoslaviju, Tita, antifašizam, Staljina i socijalističku revoluciju, da opetovano, beskompromisno i ustrajno zahtijevaju priključenje Istre “Titovoj Jugoslaviji”, često u pratnji prepoznatljive simbolike crvene zvijezde, srpa i čekića te jugoslavenske ili hrvatske zastave s crvenom zvijezdom.

U knjizi Erica Ušića sagledana je evolucija, odnosno razvoj političkih grafita u Istri iz Drugog svjetskog rata i neposrednog poraća. Do nedavno izrazito slabo istražen, vrlo manjkavo mapiran i tek donekle interpretiran, korpus tih grafita postaje sada dobro poznat, mapiran i većim dijelom objašnjen. (prof. dr. sc. Andrea Matošević)

Djelo predstavlja zadivljujuću količinu novih kvantitativnih i kvalitativnih podataka i s njima povezanih analitičkih postupaka, pokazuje autorovu izvrsnost u vizualnoj antropologiji i kulturološkim studijima, ali ide i dalje od toga u svojoj majstorskoj upotrebi široko zasnovanog metodološkog alata. (prof. dr. sc. Aljoša Pužar)

Eric Ušić je kulturolog; diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Rijeci, a doktorirao na Fakultetu za društvene znanosti u Ljubljani. U svom se radu bavi kulturalnim studijima, kulturom sjećanja i suvremenom poviješću Istre.

Godina

Format

24 x 17

Uvez

Mekani

Izdavač

Autor

Broj stranica

325

SKU: 978-953-387-044-1 Kategorije: ,